Czym jest styropian i jakie jest jego zastosowanie? Recykling styropianu

Styropian, zastosowanie i recykling?

Styropian to popularnie stosowana nazwa na polistyren spieniony, który jest niczym innym jak tworzywem sztucznym (takim jak np. plastik). Swoją charakterystyczną, porowatą strukturę zawdzięcza procesowi w którym jest otrzymywany- wstępnie spienione granulki wypełnione powietrzem (charakterystyczne ,,kulki”) umieszcza się w specjalnej formie, a następnie poddaje się je działaniu pary wodnej, która spala wszystkie elementy w całość. Występują różne wersje styropianu, o różnej gęstości, czy barwie. Styropian ma szerokie zastosowanie, gdyż wykorzystuje się go chociażby do ocieplania domów, czy jako wypełniacz asekurujący zawartość przesyłek. Chociaż produkcja styropianu nie jest szkodliwa (wytwarza się go z ropy naftowej) to jego recykling nie pozostaje bez znaczenia. Zużyty styropian nie ulega degradacji, przez co zwiększa zaśmiecenie świata i ilość wysypisk śmieci.

recykling styropianu

Recykling styropianu?

Istnieje kilka sposobów z których pomocą firmy recyklingowe radzą sobie ze styropianem. Najpopularniejszym z nich jest kruszenie styropianu na drobniejsze elementy, co pozwala na jego ponowne zastosowanie chociażby jako wypełniacz do przesyłek. Drugim, mniej popularnym sposobem jest spalanie styropianu i pozyskiwanie z niego energii cieplnej. Niestety styropian jest mało kalorycznym produktem, więc jego spalanie jest mało efektywne. Mało tego przy spalaniu polistyrenu powstają szkodliwe opary, które wymagają specjalistycznego procesu spalania, co przy niskiej ilości produkowanej energii nie jest opłacalne. Trzecim sposobem na radzenie sobie ze styropianem jest jego rozpuszczenie. Polistyren poddaje się działaniu octanu etylu, benzenu, ksylenu albo innej substancji o podobnym, rozpuszczającym działaniu. Powstały roztwór jest najczęściej wykorzystywany przez budowlańców jako izolacja wodochronna fundamentów. Poza wodą roztwór wykazuję działanie chroniące przed kwaśnymi gazami, czy czynnikami pogodowymi, jak np. śnieg. Ponadto rozpuszczony polipropylen jest wykorzystywany jako masa klejąca, przy klejeniu ścian basenów, oraz zbiorników ściekowych.

Gdzie można recyklingować styropian?

Recyklingiem styropianu zajmują się wyspecjalizowane firmy takie jak Wastech, których działanie obejmuje całą Polskę. Bardzo często na osiedlach organizowane są zbiórki odpadów niesegregowanych takich jak styropian. Należy pamiętać, że recyklingiem i utylizacją styropianu nie należy zajmować się na własną rękę. Grozi to wysokimi karami, ale także uszczerbkiem na zdrowiu i zanieczyszczeniem środowiska.